Monthly Archives: April 2007

Spletne urice #55: Blogoramina Betkica

25.04.2007 ob 19:00, Kiberpipa, Ljubljana

Blogorama (www.blogorama.si) je projekt slovenske blogerske scene na enem mestu, seveda 2.0. Ustvarjalci Blogorame bodo v tokratnih Kiberpipinih spletnih uricah predstavili ustvarjanje Blogorame od začetka do danes, prav tako pa bodo razgrnili tudi načrte za prihodnje. Pripravljajo pa tudi posebno in sila skrivnostno presenečenje, zato ne zamudite!

Govorili bodo:

Gregor Frasidejni vodja

Gregor Fras je strokovnjak na področju interaktivnega komuniciranja in deluje kot svetovalec za marketing in razvoj za različna podjetja. Je vabljeni predavatelj na strokovnih konferencah s področja marketinga in novih medijev ter eden izmed pionirjev bloganja pri nas. Gregor bloga na naslovu www.grega.org.

Katja Gajserurednica

Katja Gajser je ena najbolj obiskanih slovenskih blogerk in angažirana razpravljalka v najrazličnejših blogerskih tematikah. Svojo uredniško kariero je začela pri spletnem časopisu Jaz. Katja bloga na naslovu missnymphee.blogspot.com.

Jugoslav Petkovićvodja projekta

Jugoslav Petković je solastnik in direktor podjetja Domenca – mavrica spletnih rešitev, kjer skrbi predvsem za razvoj novih produktov. Iz paradigme Spleta 2.0 gradi nove poslovne koncepte, kot zaljubljenec v Apple pa posebno pozornost namenja tudi uporabniški izkušnji.

Spletne urice #54: OpenID

18.04.2007 ob 19:00, Kiberpipa, Ljubljana

Velikokrat se je že govorilo o sistemu, ki bi z enim uporabniškim imenom in geslom omogočal prijavo v različne spletne aplikacije. Kar nekaj jih je nastalo a noben do sedaj še ni bil tako uspešen. OpenID je odprt sistem, ki uporabniku omogoča, da uporabi enega od obstoječih ponudbdnikov ali pa vzpostavi svoj OpenID strežnik in svoje podatke gostuje sam.

OpenID je postal izjemno popularen, saj so na konferenci Future Of Web Apps podporo napovedali največji – AOL, Digg in drugi. YahooID lahko preko idproxy.net uporabljate kot OpenID. Zakaj je tako popularen in kako ga implementirati na svoji strani so le nekatera vprašanja na katera bomo poskušali odgovoriti.

Sebastjan Trepča sodeluje pri projektu Marela, je ustanovitelj Slovenske Python skupine in programer v spletni agenciji Parsek.

Spletne urice #53: Kako pozabiti na tabele v bazi in delati z objekti – ORM v Javi, Phytonu in Rubyu

11.04.2007 ob 19:00, Kiberpipa, Ljubljana

Object Relational Mapping (ORM) je koncept, ki razvijalcem v objektno orientiranih okoljih omogoča, da v svojih aplikacijah upravljajo s podatki na povsem domač način – kar preko objektov, tako kot da bi delali z objektno podatkovno bazo in ne z relacijsko. To omogoča abstrakcijski sloj ORM, ki poskrbi za brezšivno in transparentno preslikovanje iz okolja objektov v relacijsko podatkovno bazo in nazaj.

Ideja objektno-relacijskega preslikovanja se je pojavila še pred večjim razmahom objektno orientiranega programiranja v 90-ih, a kljub temu je še dolgo ostala le v domeni akademskih projektov in redkih komercialnih enterprise sistemov. V zadnjih letih se je predvsem po zaslugi nekaterih odprtokodnih projektov ORM razširil praktično na vsako platformo, danes pa je tudi integralen del vsakega sodobnega ogrodja za razvoj spletnih aplikacij.

Predavanje bo obsegalo kratek uvod v objektno relacijsko preslikovanje, nadaljevalo pa s predstavitvijo in primerjavo različnih tovrstnih rešitev v spletnih ogrodjih na platformah Java, Phyton in Ruby.

Uroš Jurglič je absolvent Fakultete za računalništvo in informatiko, pri podjetju Parsek pa opravlja delo spletnega in sistemskega razvijalca. Je ustanovni član skupine GI ter pobudnik študentskega tekmovanja Gospodarski Izziv. Z razvojem aplikacij se trudi že več kot ducat let, pri tem pa se ukvarja z okolji Java, .NET, Ruby in različnimi tehnologijami za razvoj bogatih spletnih in mobilnih aplikacij.

Spletne urice #52: ToboAds spletno oglaševanje: vsebinsko, tekstovno in slovensko

04.04.2007 ob 19:00, Kiberpipa, Ljubljana

ToboAds je prva slovenska oglaševalska mreža, v kateri se oglasi samodejno prilagajajo vsebini. Tovrstni oglasi presegajo klasične prekinitvene oglaševalske prakse, saj vsebine ne prekinjajo, ampak jo dopolnjujejo.

Po nekaj mesecih delovanja ToboAds zmore že pol milijona dnevnih prikazov. Na predavanju bomo spoznali ta novodobni sistem in skušali odgovoriti na vprašanja, kot so:

  • Kakšni so trendi kontekstnega oglaševanja v svetu?
  • Kako pokazati pravi oglas na pravem mestu pravemu uporabniku?
  • Kakšna je arhitektura kontekstnega oglaševalskega sistema?
  • Kakšne so vsakodnevne težave oglaševalske mreže ToboAds?
  • Kako ustaviti nadebudne zaslužkarje, ki klikajo lastne oglase?
  • Kako sploh preživeti ob konkurenci, kot je Google AdSense?

Davor Strehar je soustanovitelj podjetja Tobonet spletni sistemi d.o.o., ki se že vrsto ukvarja z in integracijo odprtokodnih spletnih rešitev. Je poznavalec spletnih tehnologij, vedno na sledi spletnim trendom in avtor bloga rufbetten.