Monthly Archives: January 2006

Spletne urice #17: SVG in Canvas

1.2.2006 ob 19:00, Kiberpipa

Spletni surferji smo vedno bolj navajeni, da imajo internetne strani lepo grafično podobo, od tistih najpomembnejših pa to že skoraj zahtevamo. Potreba po zmogljivih grafičnih pogonih znotraj brskalnika čedalje narašča. Kaj nam najnovejše tehnologije ponujajo? Ali sploh delujejo v vseh brskalnikih in v kakšni meri? Govorili bomo o prednostih in slabostih zadnjih odprtih tehnologij kot sta SVG format in Mozilla <canvas> ter jih primerjali z že uveljavljenimi (Flash animacije).

Predavatelj: Ivan Leben.

Spletne urice #16: Blog -> orodje spletne prisotnosti posameznika

25.1.2006 ob 19:00, Kiberpipa

Predavanje bo vrglo nekaj luči na fantastično hitro rast blogosfere in posledično odzive tradicionalnih medijev ob vse večjem odlivu bralcev/gledalcev. Govora bo tudi o kulturi fanzinov, različnih vrstah blogov (avdio, video, foto, mobi..), osebnih “poslovnih modelih”, storitvah in orodjih ki jih prinaša web 2.0 in o lastni izkušnji.

Ozren Škondrič je spletni oblikovalec in kulturni aktivist. V preteklih letih je vodil tim spletnih oblikovalcev in multimedijskih inženirjev na spletni agenciji Parsek, kasneje pomagal ustanoviti studio CodeSign in kulturno društvo CodeEP, danes pa dela kot samostojni spletni oblikovalec in avtor bloga NuDo.nu

Predavatelj: Ozren Škondrič, NuDo.nu

Spletne urice #15: Merjenje obiskanosti spletnih strani

18.1. 2006 ob 19:00, Kiberpipa

Radovednost ponosnih lastnikov prvih spletnih prestavitev se je s pojavom spletnega oglasevanja sprevrgla v pravo bitko za obiskovalce. Kljub temu, da so internet zaradi njegovega tehnološkega ozadja večkrat omenjali kot enega izmed najbolj merljivih medijev, se vedno znova pojavlja vprašanje ali lahko in v kakšni meri je sploh mogoče iz analize “tehničnih”, kvantitativnih podatkov sklepati na dejanske obiskovalce? Kako je mogoče da medij sam sebi meri doseg? In zakaj še vedno merimo spletno obiskanost tudi s pomočjo anketiranja? Sprehodili se bomo čez osnove tehničnih, anketnih in kombiniranih pristopov k štetju števila obiskovalcev na spletnih straneh in si ogledali nekaj izsledkov zadnjih raziskav v slovenskem spletnem prostoru.

Predavatelj: Gašper Koren, občasni sodelavec projekta RIS – Raba interneta v Sloveniji.

Spletne urice #14: Spletni GIS Pregledovalnik Giselle

11.1. 2006 ob 19:00, Kiberpipa

Cosylab je za kmetijsko ministrstvo razvil spletni pregledovalnik geografskih podatkov, ki je uspešen primer uporabe HTML in Javascripta v zahtevnejših asinhronih aplikacijah.

V predavanju bomo pogledali pod površino rešitve in izpostavili nekaj težav, ki smo jih pri razvijanju aplikacije bolj ali manj uspešno rešili.

Predavatelj: Miha Kadunc, Cosylab.

Spletne urice #13: Postgresql in spletne aplikacije

4.1.2006 ob 19:30, Kiberpipa

Z naraščajočo priljubljenostjo spletne strani se porajajo nove težave, med katerimi je ponavadi najbolj opazno počasnejše nalaganje same strani. Zato postane pomembno iz posameznih delov sistema izstisniti čimveč.

V starem letu smo se seznanili s tem, kako iz spletnega strežnika izcediti največ, v novem letu pa si bomo ogledali učinkovito uporabo podatkovne zbirke Postgresql v spletnih aplikacijah.

Predavatelj: Primož Bratanič, glavni programer slo-techa

Predavanje bo izjemoma ob 19:30