Monthly Archives: March 2011

Spletne urice #170: Facebook odprte tehnologije poganjajo oglaševalsko mrežo DoubleRecall (HipHop, Thrift, Scribe)

Spletne urice #170: Facebook odprte tehnologije poganjajo oglaševalsko mrežo DoubleRecall (HipHop, Thrift, Scribe)

23. 03. 2011 ob 19:00, Kiberpipa, Ljubljana
Facebook pravi: en inženir na miljon uporabnikov ter en administrator na 100 strežnikov. Ali imajo njihovi pristopi res takšen izkoristek?

HipHop transformira PHP kodo v C in ob prevajanju ustvari samostojni spletni strežnik, ki “hladen kot špricer” poservira 1000 zahtev na sekundo.

Facebookov Thrift, omogoča Mihatu, ki razvija Dashboard na Ruby On Rails, da posodobi stanje na Rok1ovem HipHop/PHP backendu, ki asinhrono sodeluje z Rok2ovim Python sistemom za rudanjenje podatkov, ki služi kot osnova za gradnjo analitike, ki jo sporoča nazaj v Mihatov Ruby Dashboard. 3 razvojniki, 3 programski jeziki, 0 kominukacijskih problemov.

Razhroščevanje? Pozabi na sprotno spreminjanje PHP datotek, cel strežnik je ena binarna entiteta, syslog odpade, saj je pri 1000 zahtevah na sekundo disk I/O zelo neracionalna stvar. Scribe je Facebookov pristop k porazdeljenem logiranju.

Rok1 Gregorič, Rok2 Krulec in Miha Rebernik najavljajo selitev v Silicon Valley in z navdušenjem pričakujejo konstruktivno debato in se veselijo novih sodelavcev, ki jih bodo spoznali.

Spletne urice #169: HipsterVision.org ali nespečnost je awesome

Spletne urice #169: HipsterVision.org ali nespečnost je awesome

16. 03. 2011 ob 19:00, Kiberpipa, Ljubljana
Konec februarja je Instagram izdal svoj API in seveda prva stvar, ki človeku pade na pamet, je iz hitro rastočega servisa narediti velik joke. Nekaj dni kasneje je v noči nespečnosti ob poslušanju “Being a dickhead’s cool” nastal HipsterVision.org.

Pogledali bomo veliko prelepih slikc! Zraven pa še kaj je to hipster, zakaj Instagram raste tako hitro četudi nima niti spletne strani in zakaj je node.js kul.

Kako mu je ponesreči uspelo samega sebe označiti za hipsterja bo razlagal @swizec!

Spletne urice #168: Prihodnost genetike zaradi tehnološkega napredka

Spletne urice #168: Prihodnost genetike zaradi tehnološkega napredka

09. 03. 2011 ob 19:00, Kiberpipa, Ljubljana
Kontroverzni film GATTACCA prikazuje najhujši scenarij uporabe genetike pri determiniranju prihodnosti. V njem si starši pred rojstvom otroka izberejo barvo oči, las in druge karakteristike. Analiza genov pa zaznamuje tudi posameznikovo možnost izbire poklica in posledično tudi določi, kako visoko bo v nekem podjetju lahko prišel. Tudi izbira partnerjev temelji na primerjavi genov, vsi pa so nenehno podvrženi preverjanju identitete, da ne bi prišlo do goljufij …

Prihodnost pa je lahko povsem drugačna. V genetiki je izreden potencial, ki bo posamezniku lahko pomagal pri doseganju optimalnega počutja, preprečevanju obolenj in na drugih področjih. Če sedaj na podlagi analize genov lahko določamo optimalno prehrano, v prihodnosti pa bomo na primer z mobilnim telefonom v najljubši trgovini poslikali izdelek in aplikacija nam bo povedala ali je za naše gene primeren ali ne.

Ste pripravljeni na gensko revolucijo?

Jure Zadravec je CEO in soustanovitelj podjetja Genelitik d.o.o., v katerem se ukvarjajo z razvojem in trženjem naprednih genetskih analiz LifeGenetics. Z njimi želijo posameznikom predstaviti kaj je bilo o njihovih genih ugotovljeno v priznanih raziskavah po vsem svetu z namenom ohranjanja zdravja in preprečevanja obolenj.